Egy desszert Noé bárkájáról!

Szeptember 30-án volt ebben az évben Asure napja, amely bár a zsidóság, kereszténység és muszlimok körében is egy fontos, közös történethez, Noé legendájához kötődik, mégis leginkább muszlim országokban emlékeznek erre a napra egy szép közösségi szokással. Vallási hátterét elolvashatjátok egy múlt évi bejegyzésemben.

Leginkább Törökországban, valamint néhány környező országban jellemző, hogy e nap alkalmából minden család elkészíti az ún. asure pudingot. A legenda szerint Noé a bárkáján található minden maradékot egy nagy kondérban összefőzött, mikor megfeneklettek az Ararát hegy csúcsán. Ezt a pudingszerűséget készítik el a törökök is minden évben és a barátság, együttérzés, összetartás szimbólumaként szétosztják a barátok, családtagok és rászorulók körében.

Múlt évben is megosztottam veletek egy receptet, viszont ebben az évben egy kedves barátnőm jól bevált receptjét próbáltam ki én is, ezért ezt is megosztanám veletek. Azt tudni kell, hogy ebből az ételből egyszerűen nem lehet keveset készíteni, mert ha csak mindenből egy kis marékkal tesztek bele, akkor is hatalmas adag lesz a végeredmény. Amit én készítettem, abból is egy nagy fazék lett és összesen kb 15-16 kis tálkába tudtam szétosztani.

Próbáljátok ki ti is egyszer! Olyan energiabomba, amit bármelyik szürke reggelen munka előtt vagy egy kemény edzésre készülve elfogyasztotok, ti fogtok aznap legjobban teljesíteni:) Sőt érdemes egy adagot lefőzni a vizsgaidőszakban is, tuti, hogy jól fog menni a tanulás!

 

Ebből jut a család minden tagjának!

Íme a receptem:

1 bögre búzát (török boltban asurelik bugday-ként árulják, de én láttam már a dm-ben egész búza név alatt) kb fél óráig főztem sima vízben, mindig pótolva a folyadékot.

Utána hozzáadtam 1 kis marék rizst, 1 kis marék vöröslencsét és főztem 5 percig.

Utána beledobtam 7-7 dkg mazsolát, vörös áfonyát, feldarabolt asztalt szilvát és aszalt barackot.

Mindig annyi vizet adtam hozzá, hogy kb. főzelék állagú legyen.

Ezután mehetett bele 1-1 kicsi marék mogyoró, dió és mandula, majd pedig fél konzerv csicseriborsó, fél konzerv kisszemű fehérbab, harmad konzerv kukorica, fél gránátalma magjai, 1 csapott kk szegfűszeg, 1,5 kk fahéj, 2 ek kókuszreszelék, 2 ek fenyőmag és fél pohár cukor/xillit.

Közben mindig öntögessük fel vízzel. Ha nem szeretnénk, hogy nagyon sötét legyen a színe, tehetünk bele fél bögre tejet, illetve az is jó trükk, hogy a fahéjat nem belekeverjük, csak mikor kiszedtük, megszórjuk vele a tetejét.

Mivel én sok mindennel díszítettem tálalás után, ezért nem tartottam fontosnak, hogy milyen a színe. Lényeg, hogy finom legyen! 🙂 Összesen, a búza főzésétől kezdve bő 1 órát főztem. Még forrón tálaljuk ki kis tálkákba és hagyjuk kihűlni teljesen. Nem szabad melegen vagy langyosan hűtőbe tenni, mert a hűtőnek sem tesz jót és a puding is megkeseredik. A tetejét díszíthetjük kókusszal, gránátalma magokkal és bármilyen diófélével.  

Az asurénak az a lényege, hogy nincs pontos receptje, ha valamelyik hozzávalót nem szeretitek, nyugodtan hagyjátok vagy cseréljétek ki, illetve bármilyen aszalvánnyal vagy diófélével fel lehet turbózni.  

Főzésre fel! 🙂